KONTAKT  |    _eng _sk

Zrejme si už každý prečítal o víťazovi tohtoročného MMM Reubenovi Kipropovi Keriovi z Kene, ktorý v Košiciach zvíťazil už po tretí raz. Tesne pred cieľom sa dokázal odtrhnúť zo štvorčlennej vyrovnanej skupinky a došprintoval do cieľa v čase 2:07:16. Za rekordom trate zaostal o 15 sekúnd a vynikajúce výsledky dosiahli aj bežci na druhom až štvrtom mieste, všetci traja z Etiópie. Po problémoch slovenského maratónskeho šampióna Tibora Sahajdu, ktorý nakoniec preteky pre svalové kŕče nedokončil, sa slovenským víťazom stal Marián Zimmermann z Pro-body sport team Košice. Ten dobehol ako prvý po bežcoch z Afriky na 9. mieste v čase 2:28:19. Traťový rekord sa podarilo prekonať ženám a nový dosiahla Keňanka Margaret Agaiová za 2:24:04.

Na fotke prezident USSK Jim Bruno, ako zástupca generálneho partnera podujatia, oceňuje víťazov MMM.

Nás, samozrejme, zaujíma aj to, ako sa darilo zamestnancom U. S. Steel Košice, pre ktorých je beh vášňou a zrejme aj životným štýlom. Vo výsledkových listinách však dokážeme identifikovať iba tých, ktorí si ako klub uvedú U. S. Steel Košice, BK Steel alebo TJ Obal servis. V kráľovskej maratónskej disciplíne sa najlepšie umiestnil na 128. mieste Slavomír Albrecht z DZ Údržba s časom 3:13:53, na 199. mieste dobehol Branislav Klobošič z finančného útvaru za 3:26:19 a 275. skončil Martin Telepun z DZ Zušľachťovne a obalová vetva s časom 3:35:41.

Medzi ženami sme mali v maratóne jedinú zástupkyňu, Evu Markovú z IT, ktorá sa umiestnila medzi ženami na 120. mieste a 42,195 km zabehla za 4:14:51. Zodpovedne splnila cieľ, keďže bežala ako vodička pre ostatných bežcov na čas 4:15.

Pre nášho najrýchlejšieho maratónca Sláva Albrechta bol toto jubilejný desiaty maratón v Košiciach. „Špeciálne som sa naň nepripravoval a jediným cieľom bolo dobehnúť s úsmevom na tvári, čo sa mi aj podarilo,“ povedal nám. Ako veľké negatívum však tento rok vnímal posun štartu polmaratónu na 10:30 hod. „Pri obrátke do druhého kola som vbehol priamo doprostred obrovskej masy ľudí, ktorá zaplnila celú šírku trate a dopredu sa posúvala podstatne pomalším tempom, ako bolo to moje (štartujúcich v polmaratóne bolo vyše 3 000, pozn. redakcie). Prvé dva kilometre som sa cítil ako kamzík v Tatrách – skákal som z jednej strany na druhú, po chodníku, po nástupných ostrovčekoch zastávok električky, po kadejakých krivoľakých obchádzkach. Hádam až posledných 10-12km to už bolo opäť plynulo behateľné. Záverečné kilometre a najmä dobeh po Hlavnej ulici, kde bola atmosféra fantastická, som si užíval, samozrejme aj s už povinnou zastávkou na mojej špeciálnej občerstvovačke.“ Napriek všetkým peripetiám si však Slávo svoj čas oproti vlaňajšku zlepšil. Gratulujeme!

Viacerých zamestnancov sme mali aj na polmaratónskej trati. Na krásnom 143. mieste skončil Rudolf  Verba v čase 1:32:21, 651. dobehol František Smriga za 1:49:54 a v trojici najrýchlejších hutníkov sa prvýkrát objavil Tomáš Kováč z expedície TVA, ktorý zabehol 21 km za 1:52:39.

V poli polmaratóncov sa nestratil ani Juraj Sabol, generálny manažér pre stratégiu, ktorý prišiel do cieľa za 1:37:31 na 242. mieste a ani naši pozvaní hostia. Július Vilk od nášho zákazníka Metal-Sheet z Maďarska dobehol 272. v čase 1:39:15 a do prvej tisícky sa zmestili aj dvaja polmaratónci od nášho poľského zákazníka Logstor.

Na polmaratónsku trať vybehne každoročne aj viacero žien z USSK, medzi nimi Erika Linkeschová z ľudských zdrojov, ktorá sa podelila o svoje pocity: „Môj tohtoročný polmaratón som dobehla so zlomeným prstom na nohe a naozaj som mala obavu, či to vôbec zabehnem. Ale atmosféra a diváci spravia svoje. Pre mňa bol tento ročník MMM výnimočný hlavne tým, že polmaratón bežali aj moje dcéry. Boli sme spolu na štarte a po dobehnutí sme spolu povzbudzovali  bežcov na Hlavnej a vychutnávali si maratónsku atmosféru v meste.“

Hutníci nechýbajú ani medzi korčuliarmi, ktorí na svoju trať vyštartovali už o 8.45, ešte pred hlavným maratónskym poľom. Lucia Petrovičová skončila medzi ženami 4. s časom 0:53:22 a Erik Mlatiček medzi mužmi 14. s časom 0:43:40.

Tisíce atlétov na trati potrebujú servis a hutníci nechýbajú ani pri tom. Dobrovoľníci z USSK spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi už niekoľko rokov zabezpečujú občerstvovaciu stanicu na Aničke, t.j. na 5. a 26. km, a to spolu s partnermi z Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie a študentmi stredných škôl. Aj tentokrát ich koordinovala Alica Mašlejová z výskumu. Za FMMR pridali ruku k dielu aj dekanka Iveta Vasková a prodekan Ľubomír Pikna. Andrea Egryová z Nákupu mala na starosti Elite občerstvenie, aby favoriti dostali svoje špeciálne pripravené nápoje.

„Atmosféra bola ako vždy neopakovateľná,“ napísala nám Alica Mašlejová. „Od 7:00 bolo rušno, rozložili sme stoly s vodou, iontovými nápojmi, banánmi, čokoládkou, hroznovým cukrom, citrónmi a soľou pre bežcov všetkých kategórií. Po štarte sme boli sme vtiahnutí do deja a fandili svojim favoritom, najviac však kolegom z USSK. Podporili sme aj nášho olympionika Mateja Tótha, „vedátora“ Samuela Kováčika, okomentovali sme vtipné nápisy na tričkách súťažiacich, čo bolo vždy pozitívne prijaté a ľahko nadväzovalo rozhovory. Prijímali sme aj žiadosti na rezne po závode, odporúčali sme najvhodnejšie značky piva po dobehu alebo riešili prosby o skrátenie trate .“

Na titulnej snímke v poli bežcov Jozef Sciranko, ktorý aj po šesťdesiatke zvládne maratón za 3:46:31.